Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

Jeszcze niedawno – w czasach PRL-u język ten był obecny we wszystkich szkołach. Było to niewątpliwie spowodowane przyjaźnią polsko-radziecką w tamtym okresie. Dzisiaj w Polsce jest stopniowo usuwany z programów nauczania i zastępowany językiem angielskim bądź niemieckim.


Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w związku z otwieraniem się naszego kraju na rynki zachodnie, a także otwarcie granic z państwami UE zdecydowanie przeważa o malejącej popularności języka rosyjskiego w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że jest stosunkowo łatwy do opanowania i warto go poznać choćby z uwagi na to że jest to lingua franca całej północnej Azji. Kusząca jest także możliwość zgłębiania niezliczonych dzieł literackich, w oryginale spisanych w języku rosyjskim.
Ten język to rzecz absolutnie obowiązkowa, jeśli uwielbiamy podróże. Rosja i okoliczne kraje rosyjskojęzyczne dają nam niemal nieograniczone możliwości zwiedzania ciekawych terenów – od obszarów polarnych, skończywszy na wybrzeżach Morza Czarnego i pustyni Gobi. Również i przyrodnicy nie będą się nudzić, jeśli wybiorą się do krajów rosyjskojęzycznych, gdzie czeka na nich cała masa ciekawych okazów przyrodniczych. Jedyny problem to wiza, z której uzyskaniem nie powinniśmy mieć większych problemów.
Tereny Rosji to także niezmierzony ocean nowych możliwości dla kulturoznawców i socjologów, a także historyków, którzy interesują się okresem drugiej wojny światowej czy socjalizmem. Na tych terenach odnajdą oni mnóstwo materiału do badań, na zebranie którego nie starczy im zapewne całego życia. Zwłaszcza w małych wsiach mieszka mnóstwo ludzi, którzy wciąż pamiętają te ciekawe wydarzenia i – kto wie – może nawet służyli w Armii Radzieckiej i mogą podzielić się wspomnieniami o Polsce?
Z całą pewnością warto również opanować ten język jeśli zajmujemy się biznesem – mimo upływu czasu nadal jest to język, jakim posługują się biznesmeni. Do tego, wielu godnych zainteresowania inwestorów pochodzi zza naszej wschodniej granicy i możliwość dogadania się z nimi byłaby z pewnością olbrzymim plusem.
Zapomniany język rosyjski usuwa się w cień na rzecz języków zachodnich, jednak nadal nie należy go lekceważyć, gdy chcemy podróżować za wschodnią granicę. Docenimy wówczas czas, jaki poświęciliśmy na jego naukę – otworzą się przed nami możliwości, jakich wcześniej nie docenialiśmy – jednak niezwykle ciekawe.

Posted under: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *